in

Yapay Zeka ile Beyin Sinyalleri Artık Metne Çevrilebiliyor

Beyin aktivitelerini %97 doğrulukla metne çevirebilen bir AI (Yapay Zeka) geliştirildi. Gelişme konuşamayan veya yazamayan insanlar için büyük bir umut olabilir.

Sistem, insan beynine yerleştirilen implantlar aracılığı ile nöronların hareketlerini izleyerek çalışıyor. Yani siz konuştuğunuzda beyin nöronları sürekli bazı hareketler uyguluyor ve implantlar bu hareketleri sayısal verilere çeviriyor.
Daha sonra ise geliştirilen algoritma sayesinde bu sayısal veriler metne çeviriliyor.

Şu ana kadar çevirilen verilerde sadece %3 oranında düzeltilmesi gereken hatalar görüldü. Bu oran profesyonel olarak transkripsiyon yapan ve %5 oranında yanılma payı olan insan çevirilerinden daha doğru olduğunu gösteriyor.

Sistem, San Francisco’da bulunan Kaliforniya Üniversitesinden araştırmacılar tarafından geliştirildi ve ilk olarak Nature Neuroscience dergisinde yayınlandı.

Sistem şu ana kadar 4 kişi üzerinde test edildi ve katılımcılardan yüksek sesle basit cümleler kurmaları istendi. Katılımcılar konuştuğu esnada beyin sinyalleri ölçülerek bir bilgisayara aktarıldı ve burada metne çevirildi.

Bir umut ışığı olarak görülen bu teknoloji şuanda sadece yüksek ses dalgalarını ölçebiliyor.

Geliştirilmesi ile birlikte ileride felçli veya nörolojik bozukluları olan hastalarda düşünceleri tercüme etmek için kullanılabileceği öngörülüyor.

 

 

Kaynak: https://www.nature.com/articles/s41593-020-0608-8
Emoji ile Tepki Ver!
+1
0
+1
0
+1
2
+1
0
+1
0
+1
4

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Comments

0 comments

Google 3D Animals Nedir? Nasıl Kullanılır?

Koronavirüs’ün büyük şehirlerde bıraktığı izler