in

Evinizde Kendi El Dezenfektanınızı Yapmadan Önce Bilmeniz Gerekenler

Unutmayın hiçbir dezenfektan ellerinizi yıkamaktan daha etkili değildir.

İnsanlar koronavirüs (COVID-19) ile ilgili haberler yayılmaya başladığından bu yana paniklemeye başladı. Karantina korkusu nedeniyle stok yapmak isteyen binlerce insanın marketlere koşmasıyla birlikte raflarda temel gıda ve temizlik ürünlerinde ciddi oranda tükenme yaşandı.

Temel gıda ürünlerinin yanısıra tükenen en önemli malzeme ise el dezenfektanı. Artık tamamen tükenmese dahi gittikçe bulması zorlaşan el dezenfektanları satıcılar tarafından fahiş fiyat bedelleri konularak satışa sunulmaya başladı.

Tüm bu olanlarla birlikte artık çoğu insanın aklına evde kendi el dezenfektanını yapmak iyi bir fikir gibi gelmeye başladı.

Temelde yoğun alkol oranına sahip olan bu bileşimi evde yapmanın göründüğü kadar kolay olmadığını bilmelisiniz. Dezenfektanınızı yaparken uyulması gereken oranlara dikkat etmediğiniz taktirde cilt sağlığınızı tehlikeye atabilir ve virüslere karşı tamamen etkisiz bir jel üretmiş olabilirsiniz.

Öncelikli Olarak Bilmeniz Gerekenler

Bilmeniz gereken ilk şey, ellerinizi temiz tutmanın en iyi yolu en az 20 saniye sabun ve su ile yıkamaktır.

Alkol bazlı dezenfektanlar bazı durumlarda eldeki mikrop sayısını ciddi oranda azaltabilirken her türlü mikroptan arındıramamaktadır. Ayrıca, kendi el dezenfektanınızı yapmayı planlıyorsanız, ürünün etkili olabilmesi için bileşenlerinizin tam olarak ölçülmesi gerektiğini unutmayın. Aksi takdirde, yarardan çok zarar görebilirsiniz. Ölçümleriniz doğru değilse ellerinizi aşırı kurutabilir ve sonuçta etkisiz bir formül elde etmiş olursunuz.

Unutmayın ki el dezenfektanlarının, geleneksel el yıkamanın imkansız olduğu yerlerde el yıkama yerine kullanılması önerilmektedir, yani sadece suyun olmadığı yerlerde. Tüm bunlara rağmen elleri bol su ile yıkamak oldukça basit ve en güvenilir yöntemdir. Su ile ellerinizi ıslatın, sabun ile köpürtün ve bol su ile durulayın.

Kendi Dezenfektanınızı Yapabilmeniz için İhtiyacınız Olan Malzemeler

İçerik

  • 2/3 Şişe %99 Sürtme Alkol
  • 1/3 Şişe Aloe Vera Jel

Malzemeler

  • Karıştırma kabı
  • Temiz bir huni
  • Dezenfektanı saklamak için yeniden kapatılabilir bir kap veya pompa ile kullanılabilen iyice yıkanmış ve kurutulmuş bir şişe.

Burada yapmanız gereken tek şey, malzemeleri karıştırmak ve karıştırdığınız malzemeleri bir şişenin içine huni ile boşaltarak kullanmak. Dezenfektanın yutulması halinde zararlı maddeler içerdiğini unutmayın. Yeniden kapatılabilir bir kap içerisinde, etiketlenmiş ve çocukların erişemeyeceği yerlerde olduğundan emin olun.

Emoji ile Tepki Ver!
+1
4
+1
1
+1
0
+1
0
+1
0
+1
1

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Comments

0 comments

Dijital Yaşamınızın Kontrolünü Nasıl Elinizde Tutacağınızı Öğrenin

Apple Store Tasarımcısı, Steve Jobs’tan Öğrendiği En Önemli Dersi Paylaştı