in

Apple Store Tasarımcısı, Steve Jobs’tan Öğrendiği En Önemli Dersi Paylaştı

Hiç şüphesiz Apple’ın başarısının en büyük nedenlerinden başında perakende satış deneyimi gelmektedir. Hepimizin gördükten sonra hissettiği ortak bir şey var, bir ürün satın almasak dahi yoldan geçerken ziyaret etme hissi. Apple mağazalarının tasarımcısı yakın zamanda Apple’ın eski CEO’su ve kurucusu Steve Jobs’tan öğrendiklerini paylaştı.

Tasarımcı Tim Kobe liderliğindeki Eight Inc. adlı tasarım firması , 2001 yılında Virginia’da ilk Apple mağazasını yapan şirket olarak biliniyor.

Yakın zamanda Tim Kobe ile yapılan bir röportajda , pazarlama dehası Steve Jobs’tan öğrendiği en önemli derslerden birisini paylaştı. Apple’ın eski CEO’su hakkında konuşurken Kobe, Jobs’tan öğrendiği en büyük dersin “ürün satmanın ötesinde, müşteriler için bir değer üretmek” olduğunu söyledi . Bu, ilk Apple Store’un tasarım stratejisidir.

Steve Jobs, müşterileri ekosistemine çekebilmek için ne yapması gerektiğini gerçekten çok iyi biliyordu. Apple mağazalarına dikkat ederseniz, mağazaların her farklı iş için nasıl farklı bölümlere ayrıldığınız görebilirsiniz. Ürünleri kullanıp deneyimleyebileceğiniz bir bölüm ve Apple uzmanlarına sorularınızı iletebileceğiniz bir bölüm olan “Genius Bar” gibi kısımları fark edebilirsiniz.

Bu perakende stratejisinin, şüphesiz Apple’ın başarısının arkasındaki en önemli faktör olduğu kanıtlanmış bir gerçek ve Apple günümüzde bu stratejik yürütmeye başarılı bir şekilde devam ediyor.

Mağazalar yıllar içerisinde gelişti ve daha modern bir hal almaya başladı. Şuan Apple Store’larda fotoğraf ve sanat eserlerinde Apple ürünlerinin kullanımı hakkında eğitim veren “Bugün Apple’da” adlı bir çalışma ve çocuklara kodlama eğitimi veren “Kodlama Saati” eğitimleri veriliyor.

Kobe’ye göre, Apple mağazalarındaki bu yeni tasarım değişiklikleri değişiklik değil, birer evrim. Steve Jobs’tan aldığı ders onu bazı önemli kararlar almaya itti ve bugünün Apple mağazaları Steve Jobs’un asıl amacının devamıdır.

 

Emoji ile Tepki Ver!
+1
2
+1
2
+1
1
+1
0
+1
0
+1
2

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Comments

0 comments

Evinizde Kendi El Dezenfektanınızı Yapmadan Önce Bilmeniz Gerekenler

İstanbul Trafiğinde Koronavirüs Etkisi