in

Apple, AB’nin “Standart Akıllı Telefon Konektörü” Planına Karşı Çıktı

Apple, AB’nin akıllı telefonlara için standartlaştırılmış tek bir şarj konektörü uygulaması yönündeki en son girişimlerine cevap vererek, “standart konektör kullanımına uyulmasını zorlayan düzenleme, yenilikçiliğe engel olur” dedi.


AB tarafından önerilen söz konusu yasa tasarısının sonucu olarak halihazırda yüksek oranda kullanılmakta olan Lightning aksesuarlar ve araç şarj istasyonları gibi birçok aksesuarın kullanımdan kaldırılmasının, çok yüksek miktarlarda elektronik atığa neden olacağı söylendi.


Uygulanması beklenen düzenlemenin ana başlığı, telefon şarj cihazları için evrensel bir standart oluşturmak. Düzenlemeden oldukça rahatsız gibi görünen Apple, artık telefon kutularına yeni bir adaptör konulmasının tatmin etmeyeceğini, düzenlemenin fiziksel telefon portlarında da değişikliğe sebep olacağını belirtiyor.


Apple, 11-inç ve 12.9-inç iPad Pro’larda Lighning’den USB-C’ye geçti fakat halihazırda kullanıcılar iPad’lerinde ve mevcut iPhone’larda Lightning kullanmaya devam ediyor. Bir diğer dikkat çekici nokta ise Apple sanki geleceği görmüşçesine (!) iPhone 11 ve iPhone 11 Pro telefonlarda USB-A’dan Lightning’e değil, kutu içeriğinde USB-C’den Lightning’e kablolara yer veriyor.


2017 yılında iPhone 8 ve iPhone X ile başlayan endüstri standardı Qi kablosuz şarj teknolojisi, Lightning portuna alternatif bir şarj yöntemi olmuştu. 2021’de ise Apple’ın kabloları ortadan kaldırarak ilk kez tamamen kablosuz iPhone modelini piyasaya sürmeyi planladığına dair söylentiler mevcut.


Apple yaptığı açıklamada “Komisyonun, endüstrinin yenilikçiliği kısıtlamayan bir çözüm aramaya devam edeceğini umuyoruz” dedi.

Emoji ile Tepki Ver!
+1
1
+1
1
+1
0
+1
0
+1
0
+1
2

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Comments

0 comments

Spotify, Artık Evcil Hayvanlarınız için Özel Çalma Listesi Sunuyor

Apple Arcade ile neler yapılabilir?